Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Super Kupa 2020, Shqipëria kandidon për të organizuar finalen me “Arenën Kombëtare”

Nga Klodiana 0

UEFA ka bërë publike, nëpërmjet një njoftimi, nëntë vendet që kanë shfaqur interes për të qenë vende organizatore për Super Kupën e vitit 2020. Procedura për këtë përzgjedhje u lançua në 8 dhjetor 2017, dhe afati për të shfaqur interes për organizimin e këtij evenimenti ishte deri në 12 janar 2018.

Deri më tani, janë 9 federatat europiane që kanë shfaqur interes, dhe mes tyre është edhe Shqipëria, e cila në garë kandidon me Arenën Kombëtare, edhe pse stadiumi ende nuk ka përfunduar. Mes kandidaturave të tjera janë edhe Bjellorusia, Finlanda, Franca, Izraeli, Kazakistani, Moldavia, Irlanda e Veriut dhe Portugalia.

Propozimet përfunditare do të kenë kohë të dorëzohen deri më 29 mars 2018, dhe më pas në maj do të jetë Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s që do të përzgjedhë vendin organizator për Super Kupën e vitit 2020.

LISTA E FEDERATAVE QË KANË SHFAQUR INTERES

  • Albania, Tirana, National Arena
  • Belarus, Minsk, Dinamo Stadium
  • Finland, Helsinki, Helsinki Olympic Stadium
  • France, Nice, Grand Stade de Nice
  • Israel, Haifa, Sami Ofer
  • Kazakhstan, Almaty, Almaty Central Stadium
  • Moldova, Chisinau, Zimbru Stadium
  • Northern Ireland, Belfast, National Football Stadium at Windsor Park
  • Portugal, Porto, Dragão Stadium

http://www.panorama.com.al/sport/super-kupa-2020-shqiperia-kandidon-per-te-organizuar-finalen-me-arenen-kombetare/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej