Ka than' i moçmi: 

Shqiptarët do t'i fitojnë të gjitha betejat pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre".
 

                                                                                        -Mit'hat Frashëri

Sulmi ndaj Lindita Nikollës enverist

Nga 27.al 0

Nga Klodian Tomorri*

Akti vandal ndaj ministres së Arsimit është përdhosja më e madhe e kauzës për arsimin.

Unë jam nga ata që mendoj se Lindita Nikolla i ka bërë një dëm të madh Shqipërisë me reformën arsimore. Dhe po ashtu mendoj që ai dëm ka qenë i qëllimshëm për të favorizuar interesa okulte klienteliste.

Por, metodat stalinisto-enveriste të të protestuarit rrëzojnë çdo kauzë, sado e drejtë qoftë ajo.

Nëse doni të protestoni shkoni e rrijini Linditës 24 orë para ministrisë. Këndoni me kitarë, recitoni poezi e madje puthuni aty para po deshët. Por, vezët dhe boja janë metoda të sponsorizuara nga ideologji të helmuara totalitare.

Projektin famekeq të armëve kimike nuk e mundën vezët. As boja apo vandalizmat. E mposhti forca e të rinjve që buronte nga pafajësia dhe ideali i dashurisë për jetën, për Atdheun.

Vetëm dy dekada e gjysmë më parë të rinjtë e këtij vendi rrëzuan një nga regjimet më famëkeqe dhe më të egra të historisë së njerëzimit. Pa asnjë vandalizëm. Pa asnjë dhunë. Pa asnjë armë.

Rinia ka vetem një forcë; Kurajon për të luftuar të keqen me dashuri.

* Titulli nuk është i autorit, por i redaksisë

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej