Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Speca të mbushura me salcë domatesh

Nga Klodiana 0

elefanti

Grijmë qepën imët dhe fërgojmë  vaj derisa të zbutet qepa. Shtojmë mishin e grirë, shtojmë  kripën, piperin e kuq, piperin e zi, vegetën të gjitha sipas shijes. Shtojmë dhe orizin dhe fërgojmë derisa mishi të ndërrojë ngjyrën. Largojmë nga zjarri, shtojmë vezën dhe perziejmë mirë. 

Me masën mbushin specat të cilëve u kemi larguar bishtat dhe farat. Secilin spec pasi e mbushim e mbyllim me një pjesë domate ose patate. Specat i radhisim në tavë  lyer me vaj. 

 një tigan hedhim 100 ml vaj, shtojmë miellin dhe fërgojmë, pak dhe shtojmë salcën e domteve dhe ujin. Pjekim në furrë 200 grade derisa specat të zbuten dhe orizi të jetë zier mjaftueshëm.

Përbërësit

500 gr mish i bluar

15-20 speca te vegjel

1 filgjan oriz

1 vezë

1 qepë

1 luge piper i kuq

1 luge piper i zi

1 luge Krip

1 luge vegete

100 vaj

3 luge miell

500 ml Salce domate

1.5 ujë

1 luge e vogle piper i kuq

Krip

sheqer

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>