Ka than' i moçmi: 

Njeriu i lig i ngjan thesit të qymyrit: jashtë i zi, brenda akoma më i zi”.

                          -Sami Frashëri

Skrapar, si e mësojnë d-në e madhe e të vogël të shtypit nxënësit pa çati mbi kokë (film)

Nga Media 0

Pa çati mbi kokë, përballë një dërrase të zezë dhe disa fletëve modeste të ngjitura në mur, vogëlushët e fshatit Vëndreshë të Skraparit mësojnë ABC-të e mëdha dhe të vogla të shtypit.

Siç duket qartë në këtë mësuesi i përkushtuar bën gjithçka që fëmijët të marrin dijen, madje ka veshur edhe përparësen e bardhë dhe mban çadër në klasë. Por, kjo nuk i bën aspak më të bukura muret dhe kushtet skandaloze, në të cilat është shkolla.

Gjatë gjithë orës së mësimit në këtë klasë jehon zhurma e tingullit të shiut, ndërsa mësuesit do t’i duhet të përsërisë disa herë të njëtat shkronja, kur nxënësit kthehen pas disa ditë mungese prej sëmundjeve që mësimi i shkronjave në qiell të hapur u “dhuron”.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej