Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Skandal/ Spitali i Lezhës s’ka barna

Nga Skenderi 0

lezha

Në Spitalin Rajonal të Lezhës pacientet po përballen me mungesë medikamentesh edhe në repartet e urgjencave.

Siç raporton ora news ky fakt është pranuar nga vet drejtuesit e spitalit, sipas të cilëve furnizimi me ilaçe ka qenë i vazhdueshëm por konsumi i tyre ka qenë më i lartë se parashikimet e bëra në fillim viti.

Nëndrejtori i Spitalit të Lezhës Tonin Romia thotë se është bërë tenderi për blerjen e ilaçeve dhe situata do të zgjidhet në një kohë shumë të shpejtë.

Romia: “Bëhet fjalë për disa preparate të konsumimit në masë, siç është ranitidinë, buskopan, papaverinë. Janë medikamente që në përgjithësi konsumohen dhe asnjëherë nuk mund të jesh i saktë për sasinë. Në përgjithësi, janë mbuluar mirë nevojat dhe mungesat mund të kenë qenë 10 ditë ose dy javë”.

Burime nga spitali i Lezhës kane bërë të ditur se ilaçet mungojnë në spital që prej muajit maj dhe se ka qenë vonesa e zhvillimit të tenderit që ka sjellë këtë situatë. familjarët e të sëmurëve thonë se janë detyruar t’i blejnë vetë barnat në mungesë, pasi bëhej fjalë për urgjenca.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>