Ka than' i moçmi: 

“Shqiptarët kur i lë treni, kurrë nuk thonë u vonuam, por na iku".
                                                                                        -Faik Konica

Si udhëtohej nga Erseka në Gjirokastër në vitin 1918

Nga Media 0

“Ersekë-Giorgucati”, shkruhet në tabelën e vendosur në automjetin që përdorej për transport publik nga Erseka në Gjirokastër në vitin 1918.

Gjithashtu me shkronja kapitale shkruhet “Servizio Pubblico”, “Shërbim publik”.

Fotografia sjell një moment të rrallë pas L.II.B në Shqipëri, ku burra e fëmijë në dritaret a kabinën e mjetit dhe para tij pozojnë përballë një fotografi.

Shqiptarë të habitur e të qeshur…sa kohë e largët.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej