Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Si u prit 2017 në mbarë botën (foto)

Nga Ejona 0

 

5568
Skoci-Rreth 1,000 notarë të rinj marrin pjesë cdo vit në zhytjen ne lumin Forth.

 

6000
Greqi-Refugjati afgan Rukhsar Sameem, katër vjec, mbulon fytyrën me një arush pelushi duke luajtur në kamp, ku më shumë se 62,000 refugjatë dhe emigrantë banojnë

 

2000
Kinë- Një vit i ri agon në Bund në Shanghai

 

3185
Itali-Simone Carabella zhytet në lumin Tiber nga ura Cavour në Romë, si pjesë e festimeve tradicionale të vitit të ri

 

3500
Turqi- Lulet janë vendosur ngjitur me oficerët e policisë teksa ata qëndrojnë roje pranë klubit ku ndodhi sulmi me armë në Stamboll
Angli-Fishekzjarret kanë shpërthyer fiks pas mesnate në “London Eye”
Emiratet e Bashkuara Arabe-Spektakël fishekzjarresh në ndërtesën më të lartë në botë, Burj Khalifa
Australi- Fishekzjarret shpërthyen mbi urën Sydney dhe Opera-n e Sydney
Egjipt-Spektakli i dritave në Piramidat e Gizës dhe Sphinx-it
Francë-Harku i Triumfit është ndriçuar i gjithi nga një lazer 3D ku mun të lexohej “Bonne Annee” (Gëzuar Vitin e Ri)
Gjermani-Fishekzjarret kanë ndriçuar qiellin në Katedralen e Cologne dhe rreth lumit Rhine
Hong Kong- Qielli u shndëruar në ngjyre të kuqe nga spektakli i fishekzjarreve
Indonezi-Fishekzjarret ndriçuan qiellin në Yogykarta
Irak-Një vajzë e cila i ka shpëtuar dhunës në Mosul postoi një foto me maskë në kampin Hasansham në veri të Irakut
Island-Fishekzjarret kanë ndriçuar qiellin përreth Funchal Bay
Malajzi- Fishekzjarret shpërthyen pranë kullave binjake të Petronas në Kuala Lumpur

 

SHBA-Njerëzit festojnë fillimin e 2017-ës në sheshin “Time Square” në Neë York City
Palesinë- Një vajzë palisteneze në Gazë shkruan “2017” në rërë në perëndimin e fundit të 2016
Vatikan- Papa Françesku puth një statujë të Jesus-it në pritje të vitit të ri
Brazil- Në Rio De Janerio njerëzit kanë shijuar spektaklin e fishekzjarrëve në plazhin Copacabana
Rusi- Njerëzit kanë pritur fillimvitin në kremlin në Mosko
Singapor- Në të shënuar të mësnatës shpërthyen fishekzjarret në sheshin financiar të Singapor

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej