Ka than' i moçmi: 

"Nëse jemi të bashkuar, e pamundura bëhet e mundur - nëse jemi të ndarë e mundura bëhet e pamundur"

                                                                                       -Faik Konica

Si thanë grekët, të fshihet emri “Çamëri”? Po këto qëndrime të nënshkruara në OKB?

Nga 27.al 0

Nga Redon Veliu
Korrespodenca e ministrave Iliaz e Hysen Vrioni, hedh dritë për Çështjen Çame. Por, për ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati kjo dosje është mbuluar me myk! (Dokumenti është marrë në Arkivën e Shtetit, AQSH)

Iliaz Vrioni

Qeveria greke me nënshkrimin e traktateve të minoriteteve mori angazhimet ndaj Shoqënisë së Kombeve t’i sigurojë minoritetit shqiptar në Greqi të gjithë të drejtat civile, politike dhe kulturore që i përkasin. Përveç kësaj shumë herë para Këshillës së Lidhjes së Kombeve ka deklaruar që do respektojë angazhimet e saj, përsa i përket këtij minoriteti.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej