Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Si po zhvendosen pemët në sheshin Skënderbej

Nga Ejona 0

Rindërtimi i sheshit “Skënderbej” në qendër të Tiranës parashikon që një hapësirë e madhe e tij të shtrohet me një lloj të veçantë guri. Ky plan i ri kërkon heqjen ose prerjen e pemëve të mbjella nga ish-kryetari i bashkisë, Lulzim Basha.

Për zgjidhjen e këtij problemi Bashkia e Tiranës ka menduar mënyrën më të mirë, zhvendosjen e pemëve dhe jo prerjen e tyre. Me anë të një një makinerie të veçantë pemët shkulen nga toka së bashku me rrënjët dhe një pjesë dheu dhe siç janë mund të rimbillen sërish. Pemët do të rimbillen pranë Liqenit Artificial dhe Liqenit të Farkës.

Nisëm zhvendosjen e pemëve te sheshi Skenderbej me anë të një makinerie që kujdeset për të mos i dëmtuar. Pasi lëvizen, pemët mbillen sërish te Kopshti Botanik, te Liqeni Artificial ose në rrugët ku ka nevojë.Shiko këtë video për të mësuar më shumë.

Posted by Erion Veliaj on Sunday, October 16, 2016

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej