Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Si ndihmuan armët kimike që Assad të afrohet me fitoren

Nga Media 0

Pas shtatë viteve shkatërruese të luftës civile në Siri, të cilat kanë lënë më shumë se 350,000 njerëz të vdekur, Presidenti Bashar al-Assad duket afër fitores kundër forcave që përpiqen ta rrëzojnë atë.

Por, si është e mundur që Asad të jetë afër fitores së kësaj lufte të përgjakshme e brutale?

Një hetim i përbashkët nga BBC Panorama dhe BBC Arabic tregon për herë të parë masën në të cilën armët kimike kanë qenë vendimtare për strategjinë e tij për fitimin e luftës.

Përdorimi i armëve kimike ka qenë i përhapur.

BBC ka përcaktuar se ka prova të mjaftueshme për të qenë të sigurt se të paktën 106 sulme kimike kanë ndodhur në Siri që nga shtatori i vitit 2013, kur presidenti nënshkroi Konventën Ndërkombëtare të Armëve Kimike (CWC) dhe ranë dakord të shkatërrojnë rezervat e armëve kimike të vendit.

Siria ratifikoi CWC një muaj pas një sulmi të armëve kimike në disa periferi të kryeqytetit, Damask, që përfshinë agjentin nervor Sarin dhe la qindra njerëz të vdekur. Fotografitë e tmerrshme të viktimave që vuanin në agoni tronditën botën. Fuqitë perëndimore thanë se sulmi mund të ishte kryer vetëm nga qeveria, por Assad fajësoi opozitën.

SHBA kërcënuan veprimin ushtarak në hakmarrje por u zbutën kur aleati kryesor i zotit Assad, Rusia, e bindi atë të binte dakord për eliminimin e arsenalit kimik të Sirisë. Pavarësisht nga Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW) dhe Kombet e Bashkuara duke shkatërruar 1300 ton kimikate të deklaruara nga qeveria siriane, sulmet e armëve kimike në vend kanë vazhduar.

Të jetosh në një gjendje të vazhdueshme shqetësimi

“Sulmet kimike janë të tmerrshme,” tha Abu Jaafar, i cili jetonte në një pjesë të opozitës të qytetit të Alepos, derisa ra në forcat qeveritare në vitin 2016.

“Një bombë fuçi ose një raketë i vret njerëzit menjëherë, pa u ndjerë … por kimikatet mbysin. Është një vdekje e ngadaltë, si mbytja e dikujt, duke i privuar ata nga oksigjeni. Është e tmerrshme “.

Megjithatë Assad ka vazhduar të mohojë se forcat e tij kanë përdorur armë kimike.

“Ne nuk kemi një arsenal kimik që kur e hoqëm atë në 2013,” tha ai më parë këtë vit. “OPCW bëri hetime për këtë, dhe është e qartë se ne nuk i kemi ato.”

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej