Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shtëpia e diktatorit Hoxha muze, e Gjergj Fishtës drejt shkatërrimit

Nga Media 0

Shtëpia e lindjes së diktatorit komunist Enver Hoxha ndodhet në qytetin e Gjirokastrës dhe është restauruar e mirëmbajtur vazhdimisht, pasi është kthyer në Muze Etnografik.

Por në fshatin e vogël Fishtë në Zadrimë të Lezhës, një tjetër shtëpi vuan pasojat e kohës duke shkuar drejt shkatërrimit.

Bëhet fjalë për shtëpinë e fëmijërisë së At Gjergj Fishtës. Kulla dykatëshe e shkrimtarit, e rrënuar dhe e braktisur qëndron larg premtimeve për ta restauruar, duke u shkatërruar pak nga pak. Ndërsa shtëpia muze e diktatorit pret vizitorë, paratë për të restauruar shtëpinë e rilindasit shqiptar nuk gjenden askund.

Shtëpia e Gjergj Fishtës

    Shtëpia e Enver Hoxhës

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej