Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shqipëria 72 vite Republikë

Nga Media 0

Me 11 janar të vitit 1946 Shqipëria u shpall Republikë Popullore. Pas fitores së LANÇ mbi pushtuesit nazistë vendi ynë i dha fund epokës së Monarkisë.
Në vitin 1976 Shqipëria u emërtua Republika Popullore Socialiste e Shqipërisë, megjithatë
 nën drejtimin e diktatorit Hoxha asgjë nuk ndryshoi.
Me rënien e komunizmit e në vijim Shqipëria vazhdon të funksionojë si Republikë Parlamentare, ndërsa sfidat janë të shumta.
Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej