Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Shpërthimi në rafinerinë e naftës në Ballsh, ISHTI: Nuk u respektuan rregullat teknike

Nga Skenderi 0

Inspektorati Shtetëror Teknik ka reaguar për ngjarjen e mbrëmshe në Ballsh, duke u shprehur se shkaku i shpërthimit të impiantit të përpunimit të naftës ka qënë mos respektimi i rregullave teknike të shfrytëzimit, gjatë procesit të manovrimit për vënien në punë të separatorit të presionit të ulët.

ISHTI thotë se u rrit presioni me hidrogjen tre herë mbi normale, në mënyrë ët menjëhershme dhe për këtë nuk funksionoi valvula e sigurimit të pajisjes që bën mbrojtjen e saj.

Konkluzionet e ISHTI-t për ngjarjen do t’i vihen në dispozicion Prokurorisë për kryerjen e hetimeve prej saj.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej