Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shpërblimet e FIFA-s, rekord fitimesh për skuadrën që ngre Kupën e Botës

Nga Klodiana 0

Vetëm pas pak orësh do të luhet në Luzhniki të Moskës finalja e Botërorit mes Francës dhe Kroacisë.

Për këtë vit FIFA më herët ka përcaktuar edhe shpërblimet. Kështu skuadra fituese do të marrë 32,48 mln euro, një shifër rekord për një Botëror.

Kujtojmë se para 4 vitesh kur Gjermania ngriti kupën u shpërblye me 29,92 mln euro. Ndërkohë për finalisten humbëse të “Rusi 2018” do të shkojnë 23,93 mln euro.

Belgët, të cilët kapën vendin e tretë me fitoren 2-0 ndaj Anglisë kanë marrë një premio 20,51 mln euro. Tre Luanët 18,80 mln euro.

Ekipet që kanë humbur në çerekfinale kanë fituar 13,68 mln euro, ndërsa humbësit e 1/8-ave kanë marrë 18,80 mln euro.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej