Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shkodra e vitit 1920, malësorë dhe toskë me veshje kombëtare (film)

Nga admin 0

Është viti 1920 dhe jemi në Shkodër. Shtëpia filmike “Luce” ka fiksuar disa çaste të jetës në pazarin e qytetit më të rëndësishëm të Veriut, ndoshta të Shqipërisë në atë kohë.

Jeta në rrugët e qytetit të Shkodrës gumëzhin e mbushur me njerëz, burra dhe gra me kostume tradicionale shqiptare. Janë kryesisht malësorë që kanë zbrit’ në qytet për të mbaruar ndonjë punë. Por, mjaft interesant është që në pamje kemi një mol në liqenin e Shkodrës, ku pos disa muzikantëve romë, shihet që hedhin valle një grup toskësh, të cilët me siguri kanë mbërritur në Shkodër për tregti.

SHKODER, 1920: Sekuenca filmike të jetës në rrugët e qytetit të Shkodrës të mbushur me njerëz të burrave dhe grave në kostume tradicionale shqiptare.

Posted by FMimages Albania on Monday, April 11, 2016

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej