Ka than' i moçmi: 

"Nuk mendohemi se po mbytet kombi, por shikojmë se mos i lagen çorapet"

                                                                                       -Fan Noli

Shkodër/ Mjekët në protestë: Gabimet mjekësore, jo vepër penale, ndryshoni ligjin

Nga Skenderi 0

Paraditen e sotme mjekët e spitalit rajonal të Shkodrës  protestuan duke kërkuar abrogimin e nenit 96 të Kodit penal i cili trajton çështjen e gabimeve mjekësore si vepër penale.

Mjekët i quajnë të rënda veprimet e ndodhura me arrestime brenda mjediseve të spitaleve, duke sjellë kështu cënim të personalitetit të mjekut, ndërhyrje dhe mbivendosje të përgjegjësive.

Bluzat e bardha paralajmërojnë se çdo të ejnte do të dalin në protstë derisa Kuvendi i Shqipërisë ta anullojë këtë ligj i cili i cilëson gabimet mjekësore si një krim.

spitali-2

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej