Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Rreshjet e dendura/ Në Kurbin një viktimë. Nisin evakuimet

Nga 27.al 0

1

Nga Ahmet Zani

Si pasojë e rreshjeve të dendura në Kurbin janë evakuar rreth 20 familje. Mbrëmjen e djeshme është regjistruar një viktimë. Prurjet e mëdha të përrenjve të Laçit e kanë përfshirë 48 vjeçarin, i cili ka humbur jetën. Rreshjet kanë dëmtuar disa biznese, ndërsa katet e para të disa banesave janë përmbytur prej përroit që kalon mes për mes qytetit.

3

Kryetari i bashkisë Kurbinit Artur Bardhi u ka bërë thirrje strukturave drejtuese vendore të Qarkut Lezhë dhe qeverisë, për t’i ardhur në ndihmë Kurbit prej situatës së rëndë të krijuar prej motit të keq.

2

Pasditen e së hënës rreshjet e dendura të shiut kanë sjellë prurje të mëdha duke përmbytur qytetin e Laçit dhe disa fshatra përreth. Është ngritur shabi i emergjencave për të ndjekur situatën e prurjeve nga përrenjtë, të cilët kanë shkaktuasr përmbytje.

Ministri i Bujqësisë dhe Ushqimit, Edmond Panariti ka inspektuar zonat e përmbytura, ndërsa ka premtuar ndërhyrje të menjëhershme me mjete për pastrimin a kanaleve problematike.

4

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>