Ka than' i moçmi: 

"Shqiptarët zbresin prej pellazgëve. Kush mendon ndryshe, në qoftë i huaj është gomar, në qoftë shqiptar është tradhëtar".

                                                                                        -Faik Konica

Romë, nis Festivali i 11 Ndërkombëtar i Filmit

Nga Ejona 0

 

Sot është dita e dytë e Festivalit të 11 Ndërkombëtar të Filmit në Romë. Festivali ka nisur që prej datës 13 dhe deri më 23 tetor në Auditorium Parco Della Musica janë projektuar 45 filma e dokumentarë nga 26 vende të ndryshme të botës.

Në ditën e parë të këtij Fetivali aktori Tom Hanks, fitues i dy çmimeve Oscar dhe aktorja italiane Klaudia Kardinale u nderuan me çmimin e karrierës në prani të presidentit të Italisë Sergio Mattarella.

Të ftuarit special të këtij eventi do të jenë emra të njohur të botës së kinematografisë botërore si Tom Hanks, Meryl Streep, Oskar Oliver Stone, Bernardo Bertolucci, Daniel Libeskind, Roberto Benigni, David Mamet, Viggo Mortensen, Gilbert & George, Don Delillo, Paolo Conte, Renzo Arbore e këngëtarët Michael Buble, Jovanoti, “Elio e le storie tese” etj.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej