Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

“Reuters”: Vendimi i Kushtetueses për Vetting-un hap rrugën për nisjen e bisedimeve me BE-në

Nga Ejona 0

 “Reuters” raporton vendimin e Gjykatës Kushtetuese në lidhje me ligjin për Vettingun

Agjencia ndërkombëtare e lajmeve “Reuters” shkruan se ky vendim i hap rrugë zbatimit të legjislacionit që kërkon Bashkimi Europian para fillimit të bisedimeve për anëtarësim dhe hapjen e negociatave me Shqipërinë.

Reuters: “Nëse verifikimi i gjyqtarëve dhe rishikimi i gjyqësorit do të prodhojë rezultat gjatë vitit të ardhshëm, atëherë Komisioni Evropian do të mund të sinjalizojë në çdo kohë pëlqimin e vet për shtetet anëtare të BE-së dhe t’i këshillojë ata se Shqipëria është gati për bisedimet e aderimit.

BE-ja dëshiron që gjyqësori në shtetin ish-komunist të Ballkanit të bëhet vërtet i pavarur, i aftë për të luftuar korrupsionin endemik dhe krimin e organizuar, si dhe për t’i dhënë fund mosndëshkimit të politikanëve”

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej