Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Reforma zgjedhore/ Propozimi: Të ulet numri i deputetëve

Nga Ejona 0

Komisioni i reformës zgjedhore ka propozuar ndryshimin e numrit të mandateve në disa qarqe të vendit.

Sipas propozimeve për shkak të lëvizjes së popullsisë dhe lindshmërisë Qarku i Durrësit dhe i Tiranës do të kenë më shumë mandate ndërsa ai i Kukësit, i Korçës dhe i Beratit do të ketë nga një mandat më pak. Qarku i Durrësit do të ketë 14 mandate, i Tiranës nga 32 në 34.

Ndërkohë, mbetet i njëjtë numri i mandateve në Qarkun e Vlorës, Lezhës dhe Shkodrës. Ndërsa Qarku i Kukësit do të ketë 3 mandate deputetësh, ai i Beratit 7 mandate dhe ai i Korçës 11 mandate.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej