Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Reforma zgjedhore/ PD-PS dakord në parim për votim dhe numërim elektronik

Nga Rexhina Biba 0

komisioni-i-dekriminalizimit1

 

Komisioni i Posaçëm Parlamentar për reformën zgjedhore i është rikthyer punës, ndërsa mazhoranca dhe opozita kan gjetur dakortësinë e parë që puna të mbyllet deri në fund të dhjetorit.

Duket se në parim kanë gjetur gjuhën e përbashkët për votim dhe numërim elektronik. Bashkëkryetari Oerd Bylykbashi, tha se ky kapitull duhet të shqyrtohet që të gjejë implementim në zgjedhjet e ardhshme, ndërsa Taulant Balla, tha se baza e një propozimi të tillë është e përbashkët, pasi edhe Partia Socialiste e ka kërkuar këtë në vitin 2011. Taulant Balla kërkoi gjithashtu që reforma zgjedhore të mundësojë votimin e emigrantëve.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>