Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Reforma zgjedhore/ Meta: Komisioni të përfundojë sa më parë punën

Nga Skenderi 0

metaa-655x356

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, tha se sot kemi sfida imediate me të cilat përballemi siç janë cilësia e zgjedhjeve.

Meta tha se  një  faktor që dominon debatin për cilësinë e zgjedhjeve ka të bëj me penalizimin e të gjithë atyre që tentojnë blerjen e votës, fotografimin e votës ose kontrollin e votës bazuar mbi presionet e ndryshme.

Në seminarin ‘Forcimi i pavarësisë së organeve të menaxhimit zgjedhor’, Meta u shpreh se “Kjo ka ardhur si pasojë e defekteve serioze në Kodin Zgjedhor. Unë kërkoj përshpejtimin e punës së komisionit të Reformës Zgjedhore. Apeli im është që ky komision të përfundojë sa më parë punën, i orientuar nga rekomandimet e OSBE-ODIHR-it. Koha është e shkurtër, por besoj se është e mjaftueshme që të zgjidhen mosmarrëveshjet”, nënvizoi Meta.

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>