Ka than' i moçmi: 

"Ja sot në Shqipni nuk të pvetë kush shka je, por si dukesh, as nuk don ta dijë kush sa pare të ban gjaku, por sa pare ke në bankë"

- Anton Harapi

Referendumi/ Presidenti i Katalunjës: Spanja po shkel të drejtat themelore

Nga Klodiana 0

Presidenti i Katalunjës ka akuzuar qeverinë spanjolle se po vepron “përtej limiteve të një demokracie të respektueshme” dhe se po shkel të drejtat fundamentale, në përpjekjet e saj të fundit për të penguar mbajtjen e një referendumi pavarësie më 1 tetor.

Një ditë pasi oficerët spanjollë të Gardës Civile bastisën ndërtesat e qeverisë rajonale dhe arrestuan 14 zyrtarë të lartë, Carles Puigdemont këmbëngul se votimi do të zhvillohet gjithsesi, pavarësisht presionit gjithnjë e në rritje.

Puigdemont thonë se kërkesat për negociata me qeverinë e Madridit janë injoruar dhjetëra herë dhe se ekzekutivi spanjoll po refuzon të zhvillojë ndonjë dialog mbi këtë çështje.

Puigdemont tha se referendumi do të zhvillohet më 1 tetor, pavarësisht çfarëdolloj hapi që mund të marrë në vijim qeveria spanjolle.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej