Ka than' i moçmi: 

"Nuk mendohemi se po mbytet kombi, por shikojmë se mos i lagen çorapet"

                                                                                       -Fan Noli

Rama: Pa riciklimin e mbetjeve, humbje e madhe në disa plane

Nga Rexhina Biba 0

Kryeministri Edi Rama, gjat takimit me ricikluesit dhe kreret e bashkive, foli sërish për çështjen e importit të mbetjeve, ku tha se ligji ndalon rreptësisht importin e plehrave për djegie apo groposje.

Kreu i shtetit shtoi se autorizimi për importin e mbetjeve iu jepet vetëm subjekteve që riciklojnë dhe se nëse nuk do të ndërmerrnin këtë hap do të humbnim në disa plane.
Ku sipas Ramës humbja do të ishte 234 milionë euro në teknologji, nëse nuk miratohej ligji.

Gjithashtu kryeministri tha se “industria ricikluese duhet të jetë një nga motorët e zhvillimit” ekonomiknë vendin tonë.

Rama nuk ka harruar të përsërisë dhe njëherë ftesën në drejtim të shoqërisë civile për tu ballafaquar me të vërtetat, siç tha ai, lidhur me ligjin e importit të mbetjeve.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej