Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Qumështi francez i bebeve me salmonelë, tërhiqen 12 mln kuti

Nga Klodiana 0

Një tjetër skandal me qumështin e fëmijëve ka prekur europën. Më shumë se 12 milionë kuti qumështi janë tërhequr nga tregjet e 83 vendeve pasi u konstatua se ishin të kontaminuar me salmonela.

Tërheqja e qumështit të kompanisë franceze “Lactalis” ka filluar që në muajin dhjetor pasi bakteri i salmonelës është zbuluar në një prej fabrikave të kësaj kompanie.

Qumështi është duke u tërhequr nga tregjet Europiane, Aziatike, Amerikane dhe ato Afrikane. Deri më tashmë vetëm në Spanjë janë raportuar 35 raste të sëmurjes së fëmijëve nga qumështi, ndërsa autoritetet janë duke investiguar edhe në Greqi.

Bakteri i salmonelës shkakton diarre, dhimbje stomaku, të vjella dhe dehidratim, duke u bërë shpesh herë edhe i rrezikshëm për jetën, sidomos në fëmijët e vegjël.

http://shqiptarja.com/bota/2728/skandali-qumeshti-francez-i-bebeve-me-salmonele-terhiqen-12-mln-kuti-463351.html

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej