Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Presidenti i Komisionit të Venecias: Në Shqipëri korrupsioni nivele alarmante

Nga Klodiana 0

Lidhur me korrupsionin në Shqipëri, presidenti i Komisionit të Venecias, Gianni Buquicchio ka theksuar se ky fenomen është i përhapur dhe është jetike lufta ndaj tij.

Korrupsioni është i shëmtuar në të gjitha aspektet, në gjyqësor, politikë, në administratën publike, që për fat të keq në Shqipëri ekziston. Korrupsioni për fat të keq ekziston në të gjitha vendet. Asnjë vend nuk e ka eliminuar tërësisht. Por në disa vende, si në Shqipëri, por ka edhe të tjerë në Europë, korrupsioni ka kapur nivele të mëdha në të gjitha sektorët, jo vetëm në gjyqësor. Pra duhet luftuar kundër korrupsionit në të gjitha nivelet”, tha Buquicchio.

Sipas Gianni Buquicchio, korrupsioni mund të rrënohet përmes reformës në sistemin e drejtësisë shqiptare.

Gjithashtu ai thekson nevojën e ecjes me hapa të shpejt të zbatimit të saj.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej