Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Policët belgë kthejnë emigrantët e paligjshëm në Francë/ Franca i arreston

Nga Ejona 0

france

Dy oficerë të policisë belge u arrestuan këtë të martë në kufirin francez pasi po kthenin aty një grup emigrantësh të paligjshëm ta kapur në tokën belge. Policia kufitare franceze i ka marrë në pyetje në rreth 4 orë për të shpjeguar veprimet e tyre.

Gjithçka nisi në momentin kur një shofer kamioni që po udhëtonte nga Franca drejt Belgjikës kishte dëgjuar zhurma nga brenda automjetit të tij.

Ai njoftoi policinë, e cila gjeti 13 emigrantë sirianë dhe irakianë në kamion. Emigrantët kishin hipur fshehurazi në automjet me shpresën për të kaluar në Britaninë e Madhe, por mesa duket kishin hipur në të gabuarin.

Policia belge argumentoi se oficerët nuk e kishin vënë re që kishin hyrë në tokën franceze, duke kaluar kufirin me më shumë se 50 metër.

Ndaj oficerëve nuk u mor asnjë masë ndërsa ngjarja ka zemëruar shumë Francën, e cila mendon se Belgjika i orienton emigrantët e paligjshëm drejt saj.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>