Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Poetja-Poradecit: Nuk do të vij më, komshinjtë thonë që ne të dy bëjmë dashuri. Ja përgjigjja e bukur e shkrimtarit

Nga Klodiana 0

Nga Marie Lasgush Poradeci

Rreth viteve 1974-1975, kur im atë ishte rreth 76 vjeç, në shtëpinë tonë, në Pogradec, kish filluar të vinte, gati çdo ditë, një vajzë e re rreth të tridhjetave, që shkruante poezi.

Bisedonte me babain tim dhe ajo nuk ngopej duke shijuar nga goja e tij gjithë ato sekrete të asaj mrekullie hyjnore, që quhet POEZI. Ishte kulmi i terrorrit komunist.

Komplote, arrestime, luftë klasash etj. Një dita vajza erdhi dhe shumë e shqetësuar dhe me sytë gati me lot i tha: – Nuk do të vij më tek Ju mjeshtër! – Po pse – ju përgjigj i pikëlluar im atë – Po ja – tha vajza me shume ndrojtje – komshinjtë kanë filluar të flasin dhe thonë që ne të dy bëjmë dashuri. – Sa bukur e paskan thënë! – tha im atë i çuditur – mendova se kishin thënë që po bëjmë komplot. Po a ka gjë më bukur në botë se sa dashuria!!??

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej