Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Pjatat e Marko Boçarit

Nga Arben Llalla 0

Në foton kryesore të këtij shkrimi është foto e Roza-Katerina Boçari, vajza e Marko Boçarit, në një pjatë porcelani. Shpesh herë portretin e Roza-Katerina Boçarit grekët e ngatërrojnë qëllimisht me portretin e Mbretëreshës Amalia (1818-1875), gruan e Mbretit Otton, Princi i Bavarisë.

Ndërsa kjo është një pjatë e porositur nga Marko Boçari nga Suli i Çamërisë (grekët i thonë Suli i Janinës, por në të vërtetë Suli banohej nga shqiptarët ortodoksë të Çamërisë) dhe ja bëri dhuratë vajzës së tij Katerinës e njohur si Roza.

Në pjatë janë emrat e disa heronjve shqiptarë të Revolucionit të Greqisë së 1821, janë në gjuhën italiane. Pse jo në greqisht? Shqiptarët që u internuan në ishullin e Kozfuzit në kohën e Ali Pashë Tepelenës mësuan italishten në shkolla dhe jo greqishten.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej