Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Përse facebook dhe Instagram patën ndërprerje? Ka ndodhur ndonjë sulm?

Nga 27-shi 0

Nuk kishte ngjarë kurrë në historinë e rrjetit social, facebook të kishte një ndërprerje kaq të gjatë.

Shërbimet kryesore të tij nuk ishte e mundur të përdoreshin pothuaj gjatë gjithë ditës së djeshme.

Kjo ndërprerje preku edhe Instagram.

Lajmet e përhapura bënin fjalë për një sulm kibernetik, por vetë facebook e hodhi poshtë këtë variant, ndërsa shërbimi u rregullua veç sot në mëngjes.

Hera e fundit, kur facebook e pësoi keqas ka qenë në vitin 2008, por në atë kohë social kishte vetëm 150 milionë përdorues, ndërsa sot ka mbi 2.3 miliardë.

Këtë krizë e ka shfrytëzuar rrjeti tjetër social Twitter, ku hashtag-u #FacebookDown dhe #InstagramDown janë shpërndarë të paktën mbi 150 000 herë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej