Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Përfundon Maratona e Tiranës, ja fituesit

Nga Klodiana 0

Ka përfunduar Maratona e Tiranës e cila nisi në orën 09:00 të kësaj të diele në kryeqytet.

Fituesit

Half Marathon (21 Km)

 1. Femer I – Luiza Gega – 1.13.11
 2. Femer II – Zita Kacser – 1.14.53
 3. Femer III – Valentyna Kiliarskaja – 1.16.39
 4. Mashkull I – Abel Kibet Rop – 1.02.43
 5. Mashkull II – Joel Maina Mëangi – 1.03.42
 6. Mashkull III – David Nikolli – 1.07.27

Tirana 10K (10 Km)

 1. Femer I – Olena Popova – 37.06
 2. Femer II – Relaksa Dauti – 39.09
 3. Femer III – Hellen Jepkosgei Kimutai – 40.42
 4. Mashkull I – Edwin Cheruiyot Melly nga Kenya – 30.32
 5. Mashkull II – Laszlo Gregor – 31.29
 6. Mashkull III – Tamash Nagy – 32.49

We too (persona me aftësi ndryshe) (5 Km)

 1. Vendi I – Bledar Suxha – 17.54
 2. Vendi II – Erblin Karaj – 18.05
 3. Vendi III – Adem Demushi – 19.07

Çmimet

Kategoria 21 km: Vendi 3, 1000 €, vendi 2, 1500 €, vendi 1, 2500 €
Kategoria 10 km: Vendi 3, 400 €, vendi 2, 600 €, vendi 1, 750€ euro
Kategoria “We too”: Vendi 3, 500 €, vendi 2, 750 €, vendi 1, 1000 €

Garën e 21 km për femra e ka fituar atletja e njohur Luiza Gega duke vendosur rekord. Ajo u shpreh se një pjesë e çmimit prej 2500 Euro që fitoi nga gara do të shkojë për personat me aftësi të kufizuara.

 

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej