Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Përballë një krimi që ka përgjegjësi shtetërore, shoqatat e grave e qepën gojën

Nga Media 0

Nga Klodian Tomorri

Prostitucion i neveritshëm intelektual i financuar me donacione ndërkombëtare dhe para publike.

Ja çfarë shkruanin në nëntor 2013, shoqatat e grave dhe aktivistët me pagesë kur u publikua rasti i përdhunimit të një vajze në Kukës nga shokët e klasës:

“I kërkojmë çdo shqiptari, burrë apo grua, në qytet apo fshat, të çdo moshe e profesioni, të mos fshehë kokën si struci kur dëgjon ulërimat e një gruaje a vajze për shkak të dhunës në familje dhe përdhunimit, por t’i denoncojë këto raste dhe t’u ofrojë ndihmë viktimave të kësaj dhune, sepse kështu bën detyrën si qenie njerëzore, por edhe kontribuon që ai/ajo vetë dhe familja e tij/saj të jetojë në një mjedis pa dhunë.
U kërkojmë të gjithë shqiptarëve të dënojnë hapur e pa hezitim ngjarje të tilla të shëmtuara duke mos i parë vajzat e gratë si pronë dhe as si viktima të feminilitetit të tyre që mund të ndëshkohen me dhunë e përdhunim.”

Domethënë në ate rast kto i kërkonin llogari popullit dhe qytetarëve, për një krim të tmerrshëm, por që kishte përgjëgjesi individuale.

Sot përballë një krimi që ka përgjegjësi të qarta shtetërore e qepën gojën derisa i detyroi presioni publik që pas tre ditësh të nxirrnin një deklaratë paçavure.
Neveri e peshtirë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej