Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Për trëndafilin tim të tharë në Çamëri!

Nga Media 0

Trëndafili i Çamërisë, është një ndër poezitë e bukura, kushtuar dhimbjes së popullsisë çame prej genocidit grek ndaj tyre. Por kur vjen e interpretuar nga artisti i Popullit, Mirush Kabashi, “Trëndafili i Çamërisë” bëhet edhe më madhështor. Janë vargjet emocionuese të poetit Fatmir Muja:

Si mund të të puth edhe një herë o trëndafil në Çamëri?

E të mbahem mend si puthje e përgjakur në histori!…

Amanet vetëm këtë poezi t’ua lexoni të gjithë njerëzve të mi

Për Trëndafilin tim të tharë në Çamëri

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej