Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Pastiçe

Nga Skenderi 0

pastice

Përbërësit:

Për 4 persona duhen:

  • 500 gr makarona të trasha për pastiçe
  • 1 litër qumësht
  • 5 vezë
  • 200 gr djath i bardhë
  • 100 gr djath kackavall i grirë
  • 150 gr gjalp
  • kripë

Përgatitja:

Marrim makaronat i ziejmë për 10 minuta,sa makaronat të zihen në një tas të madh thyejmë të gjitha vezët, i rrahim të gjitha.

Më pas hedhim qumështin, i përziejmë sëbashku, pastaj thërrmojmë djathin e bardhë dhe i perziejmë sëbashku, hedhim dhe kripën.

Makaronat janë zierë, i përziejmë sëbashku me qumështin dhe vezët, dhe pasi ti hedhim në tepsi e lyejmë atë me gjalp, dhe i hedhim aty, sipër hedhim djathin kackavall të grirë, dhe përsëri gjalp.

E fusim në furrë për 1 orë në temperaturën 180-200 gradë.

Ju beftë mirë!

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>