Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Parmigiana, që del aq e mirë, sa harron t’i bësh foto pasi mbaron

Nga 27-shi 0

Nga Iva Tiço

Nëse të pëlqejnë patëllxhanët në tavë, por imam bajalldia klasike dhe musakaja tradicionale të duken shumë të rënda, atëherë mund të kalosh tek varianti italian: parmigiana.

Ngjan më i lehtë, por në fakt nuk është dhe aq, se ndonëse mungon mishi i grirë, djathi është me shumicë. Por shija dhe “të ngrënët” lehtë, jo gjithmonë shkojnë bashkë. Dhe parmigiana është kaq e mirë, sa ndodh që edhe pse mendon ta shkruash recetën në blog, në fund, pasi del nga furra të harrosh ta fotografosh… Dhe të kujtohesh në fund fare, kur do lash pjatat.

Gjithsesi, së paku kemi foton në furrë. Të pjekur e përfytyroni vetë: djathi mocarelë dhe ai parmigiano shkrijnë :).

Përgatitjen e lexon në link-un e më poshtëm:

http://rozmarina.al/parmigiana-qe-del-aq-e-mire-sa-harron-ti-besh-foto-pasi-mbaron/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej