Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Paris-Midi(1943)/ Ushtarët gjermanë urdhërohen të mbrojnë Shqipërinë nga pushtuesit dhe komunizmi

Nga Media 0

Nga Aurenc Bebja

“Paris-midi” ka botuar, të hënën e 13 shtatorit 1943, në faqen n°2,  një shkrim në lidhje me qëllimin e ndërhyrjes së trupave gjermane në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 Thirrjet e gjermanëve ndaj popullatës shqiptare

Thirrjet (traktet) e shpërndara nga trupat gjermane për popullatën shqiptare thonë se trupat janë urdhëruar që të mbrojnë Shqipërinë kundër një pushtimi anglo-amerikan. Gjermania do të ishte e vendosur t’i përgjigjej dëshirave të popullit shqiptar që të jetë zotërues i fateve të tij. Asgjë nuk e kundërshton pavarësinë e njerëzve të guximshëm shqiptarë, sepse Gjermania nuk synon t’i dominojë, por vetëm të mbrojë vendin nga pushtimi dhe komunizmi.

  https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-midi-1943-ushtaret-gjermane-kane-marre-urdherin-qe-te-mbrojne-shqiperine-nga-pushtuesit-dhe-komunizmi/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej