Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Papa Françesku: Të gjithë priftërinjtë të falin mëkatin e abortit

Nga Skenderi 0

Sipas një letre apostolike të botuar sot, Papa Françesku u ka dhënë të gjithë priftërinjve katolikë autoritetin për të falur abortin.

Kjo masë e re u vendos fillimisht për një periudhë të kufizuar, por tashmë është zgjatur pa kufi.

Në letrën e tij apostolike shkruhet se “po u jap këtu të gjithë priftërinjve, bazuar në misionin e tyre, aftësinë të falin të gjithë personat që mund të kenë kryer mëkatin e abortit”.

E drejta për të falur abortin u ishte rezervuar më parë vetëm peshkopëve dhe priftërinjve të posaçëm që merrnin rrëfimet e besimtarëve.

Megjithatë, Papa Françesku thekson në letër se “aborti është një mëkat i rëndë, pasi ndërpret një jetë të pafajshme”. Ai gjithashtu shton se “nuk ka mëkat që nuk e fshin mëshira e Perëndisë, kur gjen një zemër të penduar që kërkon të ripajtohet me Atin.”

/voa/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej