Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Papa Françesku shpall kardinal Dom Ernest Trashanin

Nga Ejona 0

papa

Sot në lutjen e Engjëllit të Tenzot në Romë Papa Françesku ka shpallur kardinal Dom Ernest Trashanin për dëshminë e jetës së tij të krishterë.

Dom Ernest Trashani është i vetmi prift që shpallet Kardinal për ta nderuar. Trashani është meshtari që takoi Papa gjatë vizitës në Shqipëri dhe që ka përjetuar vuajtjen e regjimit komunist. Trashani bëhet kardinali i dytë shqiptar pas Mikel Koliqit.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>