Ka than' i moçmi: 

 "Askush nuk është më i skllavëruar se ai që gabimisht mendon se është i lirë."

                                                                                        -Gjergj Fishta

Panxhari i kuq, arma sekrete për energji

Nga Rexhina Biba 0

Panxhari është një nga permiet më të dashura për t’u konsumuar.

Sipas një studimi të fundit është arritur në rezultatin se pirja e lëngut të panxharit të kuq ndihmon të vraposh më shpejt duke iu dhënë një avatazh të gjithë atyre që merren me sport. Gjithashtu ndihmon të moshuarit të jenë më aktivë gjatë ditës si të ngjitin shkallët më me lëhtësi, të vrapojnë për të kapur autobusin etj.
Çelësi i sekretit të panxharit është pikërisht efekti i nitratit, i cili iu rrit energjinë qelizave të muskujve.
Por panxhari më së shumti njihet edhe për përdorimin e tij në në luftën kundër kancerit.
Përbërësit që i përmban kjo perime ngadalësojnë zhvillimin e tumorit në prostatë dhe gji për 12,5 për qind.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej