Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Palmat tek “Veliera” dëmtojnë arkeologjinë dhe shkelin vendimet e gjykatave

Nga Klodiana 0

Prej rreth 6 muajsh vijojnë me intensitet të lartë deri në orët e mbrëmjes, punimet për ndërtimin e sheshit të ri të qytetit të Durrësit, pagëzuar me emrin “Veliera”.

Pas daljes në dritë të strukturave murale, këmbëngulja e qytetarëve të Durrësit detyroi frimën që po zbaton punimet, që mos t’i dëmtonte plotësisht gjetjet arkeologjike.

Ditën e djeshme qytetarët na sollën një video, që tregonte një kamion dhe eskavator që punonte brenda territorit të ndaluar nga Gjykata e Durrësit, me kërkesë të prokurorisë. Masa “Sekuestro preventive” e prokurorisë, nuk i ndaloi mjetet e rënda të futeshin në këtë perimtër pa monitorimin e arkeologëve apo leje të posaçme.

Por palmat janë më shumë se histori abuzimi dhe dëmtimi. Ato paraqesin bashkëpunimin midis privates dhe publikes, në kurriz të qytetarit. Kamioni i Ndërmarrjes së Shërbimit Komunal të bashkisë Durrës, solli palmat. Projekti parashikohet të kap vlerën e 6 milion dollarëve dhe megjithatë firma private nuk është e aftë që me shpenzimet e saj, të marr përsipër zbatimin e plotë të projektit.

/amfora/

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej