Ka than' i moçmi: 

Njeriu i lig i ngjan thesit të qymyrit: jashtë i zi, brenda akoma më i zi”.

                          -Sami Frashëri

Pallati i rrezikuar, kryebashkiakja e Gjirokastrës apel banorëve

Nga Klodiana 0

Lidhur me pallatin e rrezikuar në Gjirokastër, kryebashkiakja e këtij qyteti, Zamira Rami u takua me banorët e prekur, ku u bëri thirrje që të zbatohen këshillat e përpiluara në raportin gjeologjik.

“Do të qëndroni edhe disa ditë jashtë banesave derisa të dalim në një përfundim të saktë. Ndërhyrjet duhet të kryhen në kohë të shpejtë”, tha Rami.

Kryebashkiakia tha se zhvendosja e banorëve duhet të vazhdojë ashtu siç këshillon raporti gjeologjik.

Të tensionuar prej situatës një pjesë e banorëve janë rikthyer në banesa ndërsa disa vijojnë të presin.

Sipas raportit gjeologjik kërkohet largimi i menjëhershëm i banorëve të pallatit të rrezikuar për në mjedise të sigurta deri në marrjen e masave inxhinjerike stabilizuese si dhe monitorimi i vazhdueshëm i rrëshqitjes për t’i paraprirë situatave të rrezikshme.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej