Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

“O nënë e jona ne të dalim zot”, Himni kosovar tashmë ka një tekst (film)

Nga Klodiana 0

Radio Televizioni Dukagjini ka marrë të drejtën nga autori i himnit shtetëror të Kosovës Mendi Mengjiqi që të sjell versionin e himnit me tekst.

Melodia e shtetit është krijuar me tekstin që e ka bërë vetë autori, por i është hequr teksti për shkak të kritereve politike që kishte konkursi.

10 vjet pas, qytetarët e Kosovës e meritojnë që t`i dinë vargjet e himnit të tyre.

Teksti bënë thirrje për dashuri ndaj vendit, i këndon krenarisë dhe trimërisë.

Në këtë video të përgatitur nga RTV Dukagjini, prezantohet teksti i interpretuar Okteti Plus. Valton Beqiri dhe Ylber Asllanaj janë përkujdesur për intepretimin.

http://www.dukagjini.com/

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej