Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Një skicë e rrallë e patriotit çam, Musa Demi

Nga Arben Llalla 0

Historiani Arben Llalla sjell portretin e Musa Demit, njëri nga intelektualët e shquar çamë të Filatit.

Kjo skicë me portretin e intelektualit çam nga Filati, Musa Demi është bërë nga piktori ish-deputeti Ali Bej Dino nga Preveza e Çamërisë.

Musa Demi në_Korfuz, më 1911

Musa Demi (1878-1971) ishte një patriot dhe aktivist i dalluar i Çështjes Kombëtare. Ai ishte një nga ithtarët kryesorë të Zgjimi Kombëtar Shqiptar në Filat, Ajdonat dhe Gumenicës në krahinën e Çamërisë.

Musa Demi u lind në Filat në vitin 1878. Babai i tij Hamit Demi, prnar tokash prej familjes Demi të Filatit. Gjyshi Musa Demit ka qenë Çafa Demi. Ai u diplomua në shkollën lokale dhe laike të shtetit pasman (quajtur rüşdiye në Turqisht) dhe pastaj vazhdoi studimet e tij në Janinë.

Musa Demi me familjen

Në fillim të viteve 1900, ai u bë një nga themeluesit e shoqatës “Vëllezëria e Filatit” dhe ishte komandant prej një çetës më të rëndësishme i rajonit që luftonte luftuar për pavarësinë e shqiptarëve. Më 25 gusht 1908, së bashku  ai hapi në Filat shkollën e parë në gjuhën shqipe. Së bashku me Rasih Dinon dhe të tjerë siguroi fondet për ndërtimin e ndërtesës së shkollës.

Musa Demi, gjatë Luftës së Dytë Botërore ka qenë një nga drejtuesit kryesorë të Lëvizjes Antifashiste të minoritetit çam në Greqi. Vajza e tij, Ballkëze Demi luftoi dhe vdiq, gjatë Rezistencës Shqiptare të Luftës së Dytë Botërore.

Ai u dekorua në vitin 1945 me medaljen: “Patriot i Rilindjes Kombëtare”. Musa Demi u shua në vitin 1971. Në vitin 1978, me rastin e 100 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit u dekorua pas vdekjes me medaljen: “Për Veprimtari Patriotike, për aktivitetet patriotike”.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej