Ka than' i moçmi: 

"Nuk mendohemi se po mbytet kombi, por shikojmë se mos i lagen çorapet"

                                                                                       -Fan Noli

Një gotë verë ose dy gota birrë në ditë ulin rrezikun Trombozës

Nga Rexhina Biba 0

Të konsumosh verë të kuqe me masë nuk është vetëm kënaqësi, por edhe një ndihmë e mirë për shëndetin.

Sipas studimeve të fundit një gotë verë në ditë ul rrezikun e Trombozës (sëmundje e cila bllokon venat e gjakut), me 10 përqind.
Mendohet se një sasi vere prej 125ml në ditë, zvogëlon nivelin e proteinave të cilat shkaktojnë mpiksjen e gjakut.
Nga një studim i bërë, të gjithë ata persona të prekur nga kjo sëmundje, pas një periudhe ku konsumonin këtë sasi verë filluan të përmirësoheshin duke mësuar të flisnin dhe ecnin sërish.
Ndërkohë sipas ekspertëve në Cmabridge dhe Suedi, edhe 2 gota birre në ditë, ulnin rrezikun 8 përqind më shumë.

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej