Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Nga dritarja e një kulle

Nga Media 0

Theth 2016, fotografi fantastike nga studiuesi Ndoc Mulaj, brenda kullave të Malsisë, atje ku përmblidhet e gjithë historia e traditave të malësorëve të veriut.

Frengji është dritarja e vogël e kullave në Malësinë e Dukagjinit, nga ku dilte vetëm gryka e pushkës. Është karakteristike e kullave të të kësaj krahine veriore. Është një pamje mahnistëse që vjen nga Kulla e Thepit në Theth, një ndër më të vjetrat.

Fotografitë brenda kullës përcjellin traditën e kësaj krahine ndër shekuj. Padyshim që atje është sofra që simbolizon mikpritjen, thelbi i traditës së Malësisë së Veriut të Shqipërisë.

Studiuesi dhe drejtues i qendrës turistike “Alpe”, Ndoc Mulaj, na sjell fotografi të mahnitshme të kullave të Thethit, bashkë me historinë që ato mbartin brenda tyre.

theth-4

kulla-dritare

kulla-dritare-theth

theth8

frengjia

frengjia2

theth-5

theth-6

theth-11

theth2

theth6

theth9

theth10

theth-1

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej