Ka than' i moçmi: 

Shqiptarët do t'i fitojnë të gjitha betejat pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre".
 

                                                                                        -Mit'hat Frashëri

Nëntor 1944/ Pamje nga Tirana e bombarduar pak ditë para çlirimit

Nga Media 0

Kjo është pamje e Tiranës së nëntorit të vitit 1944, pak ditë para çlirimit. Janë momente të bombardimit të Pallatit Mbretëror (Pallati i Brigadave) gjatë luftimeve mes gjermanëve dhe forcave të Ushtrisë Nacional-Çlirimtare, të drejtuara nga Mehmet Shehu.

Lufta për Tiranën nisi në fund të tetorit 1944 dhe përfundoi më 17 nëntor, me çlirimin e plotë të Tiranës.

tirana-1944

tirana_6

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej