Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Nëntë vjet më parë/ Pavarësia e Kosovës shpallej në televizion (film)

Nga Klodiana 0

Nëntë vjet më parë shpallja e pavarësisë së Kosovës është ndjekur hap hap hapi nëpërmjet transmetimeve e të pandërprera televizive. Ndërsa në Kosovë, megjithëse temperatura ishte -10 gradë celcius, njerëzit kishin pushtuar Prishtinën. Gazetarja Desada Metaj përcillte se si po pritej pavarësia e Kosovës në kryeqytetin serb, Beograd. Ajo së bashku me një grup të madh reporterësh nga e gjithë bota u sulmua nga huliganët serbë. Për fat të mirë, gjithçka shkoi mirë.

Në Prishtinë festa ka qenë e papërmbajtshme, veçanërisht kur njerëzit nisin të hedhin firmat në murin e mirënjohur “New born”. I pari lë shenjë në mur është kryeministri i vendit Hashim Thaçi.

Ja çfarë ka ndodhur në Prishtinë ato orë, ku të gjithë shqiptarët u përfshinë nga ethet e fitores.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej