Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Neni më i bukur dhe domethënës në botë i përket Kushtetutës italiane

Nga Media 0

Nga Edon Qesari

Neni kushtetues më i bukur dhe domethënës në botë i përket Kushtetutës italiane:

Neni III

Të gjithë qytetarët kanë dinjitet shoqëror të njëjtë dhe janë të barabartë përpara ligjit, pa dallime gjinore, racore, gjuhësore, fetare, bindjesh politike, kushtesh personale dhe shoqërore.
Republika ka për detyrë të heqë gjithë pengesat e llojit ekonomik dhe shoqëror të cilat, duke kufizuar paraprakisht lirinë dhe barazinë e qytetarëve, nuk lejojnë zhvillimin e plotë të personit dhe pjesëmarrjen e dobishme të gjithë punonjësve në bashkërendimin politik, ekonomik dhe shoqëror të vendit.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej