Ka than' i moçmi: 

"Nëse jemi të bashkuar, e pamundura bëhet e mundur - nëse jemi të ndarë e mundura bëhet e pamundur"

                                                                                       -Faik Konica

Ndrenika e quajti ministresha, Kumbaro: Duhet të flas me të

Nga Media 0

 

“Artisti i Popullit” Robert Ndrenika, një nga aktorët më të dashur të shqiptarëve ka kundërshtuar amendimet e bëra në ligjin “Për artin dhe kulturën”.
“Është folur që do të bëhet një teatër dhe prapë nuk ka patur pikë transparence. Teatri bëhet një herë në 500 vjet. I takon shtetit shqiptar të ndërtojë një teatër, një teatër 500-600 vjeçar. “Turbina” ishte qesharake. Për teatër ajo nuk bën. Ajo është për ndonjë fushatë elektorale. Ne nuk duhet të lejojmë të prishet ai teatër pa marrë vesh se çdo bëhet në të”, është shpreheur Ndrenika, duke iu drejtuar Kumbaros me termin “ministresha”.

Pas këtij regimi të fortë që bëri bujë në të gjitha mediat ka reaguar ministrja Kumbaro.

“Jam e gatshme t’i takoj artistët shprehet ajo. Ne jemi duke ndërmarrë një nismë ligjore që vjen si pasojë e kërkesave jo vetëm të artistëve por edhe të institucioneve kulturore, qëndrore por edhe vendore siç është teatri i Korçës.

Projektiligjin e kemi nxjerrë për konsultim publik në faqen e Ministrisë së Kulturës, e kemi dërguar me email tek të gjithë aktoret dhe grupet e interesit.

Po mbarojnë punimet në qendrën e artit e pagëzuar me emrin Turbina. Salla aktuale e teatrit do të vazhdojë të jetë funksionale edhe per trupën e teatrit edhe për trupa të tjera.

Teatri Kombetar do vazhdojë të jetë në funksion deri ditën që do të na vije projekti por trupa e tij do zhvendoset në një mjedis shumë komod dhe në këtë gjë e kemi dakordesuar më heret me artistet”, u shpreh Kumbaro

Përsa i përket reagimit të aktorit Robert Ndrenika ajo u përgjigj: “Duhet të flas me të”.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej