Ka than' i moçmi: 

 "“Dy duar për kokën, koka për atdheun"

                                                                                        -Hasan Prishtina

Ndikimi i vajit të ullirit. Mjekët: Mbron trurin nga sëmundja e Alzaimer

Nga Rexhina Biba 0

Vaji i ullirit mbron trurin nga Alzaimer. Eksperimenti i realizuar në minj tregoi se mund të realizohet një formë e kontrolluar e sëmundjes. Vaji i ullirit ekstra i virgjër ruan memorien dhe dhe aftësinë e të mësuarit. Studiuesit amerikanë kanë identifikuar mekanizëm mbrojtës që redukton inflamacionin e trurit dhe sidomos që aktivizon një proçes të quajtur ‘autophagy’.

Autophagy është mekanizmi fiziologjik i mbijetesës që qeliza përdor për të eliminuar ose për të ricikluar pjesët e dëmtuara ose të panevojshme. Grupi i studiuesve kreu një eksperiment në minj me një formë të kontrolluar të sëmundjes Alzaimer. Këto kafshë kishin të zhvilluara tre simptomat tipike të sëmundjes Alzaimer: probleme të kujtesës, pllaka amiloid dhe tangles neurofibrillary. Minjtë u ushqyen me një dietë të pasur me vaji ulliri. Studiuesit gjetën një rritje të konsiderueshme në aktivizimin e autophagy në qelizat nervore, përgjegjës siç pwr reduktimin e pllaka amiloid. Pas eksperimentit rezultoi se simptomat e Alzaimer u ulën ndjeshëm tek minjtë. Sipas studiuesve amerikan, kjo është një arritje e madhe.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej